Dakkapellen Groningen
Home
Dakkapellen
Situaties
Kennis
Kosten Werkgebied Werkwijze Contact Offerte aanvragen
Dakkapellen Groningen

Woningtypewijzer Groningen: waar staan de woningen met een kap?

In de provincie Groningen staan 296.186 woningen, waarvan 190.155 eengezinswoningen (64 procent) volgens het CBS op 1 januari 2026.

  • Vrijblijvend een offerte
  • Vakbedrijf uit Groningen
  • In een minuut aangevraagd
Offerte samenstellen

Stel je offerte samen

Vier korte stappen, in een minuut ingevuld.

Stap 1 van 4

Wat wil je laten doen?

Kies wat het meest lijkt op wat je wilt.

Aan welke kant van het huis?

Een schatting is genoeg. Bij twijfel kies je weet ik niet.

Waar staat het huis?

Typ je postcode en huisnummer en kies je adres.

Een foto van de dakkant waar hij moet komen helpt het vakbedrijf een eerste inschatting te maken.

Hoe kunnen we je bereiken?

Je aanvraag komt binnen bij Klusknop (handelsnaam van VEO B.V.). Klusknop zoekt een vakbedrijf uit je regio voor je klus. Aanvragen kost je niets en je zit nergens aan vast. Lees hoe we met je gegevens omgaan in de privacyverklaring.

Kort samengevat

In de provincie Groningen staan 296.186 woningen, waarvan 190.155 eengezinswoningen (64 procent) volgens het CBS op 1 januari 2026. Het zijn 57.324 tussenwoningen, 28.653 hoekwoningen, 34.881 twee-onder-een-kapwoningen en 69.045 vrijstaande woningen. Alleen in de gemeente Groningen is het aandeel eengezinswoningen laag (39 procent), door de vele appartementen.

Een dakkapel past op een huis met een schuin dak. Hoeveel van die huizen er in Groningen staan, en waar, is geen geheim: het CBS publiceert elk jaar op basis van de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) hoeveel woningen er per gemeente zijn en van welk type. Deze wijzer zet die getallen op een rij, met de bouwperiode erbij, zodat je ziet welk soort woning in welk deel van de provincie het meest voorkomt.

De tabellen zijn vrij te gebruiken met bronvermelding. Er is ook een open JSON-bestand voor wie de gegevens wil hergebruiken, bijvoorbeeld voor een eigen berekening of een artikel over wonen in Groningen.

Woningen per gemeente en woningtype (1 januari 2026)

GemeenteWoningen totaalEengezinsAandeel eengezinsTussenwoningHoekwoning2-onder-1-kapVrijstaandMeergezinsGem. oppervlak eengezins (m2)
Groningen125.82148.62639%26.4958.9616.4176.62477.195138
Het Hogeland23.27720.74489%3.8322.8474.5119.5192.533181
Eemsdelta23.88919.25281%5.1633.1193.6687.2814.637156
Midden-Groningen28.98622.71378%5.3023.0655.0539.2916.273159
Oldambt19.40215.70781%3.2172.0373.4876.9083.695160
Pekela5.8985.17988%1.1338691.0482.129719151
Stadskanaal15.18211.93079%3.2331.5951.9225.1793.252131
Veendam13.31810.33578%3.0501.7701.9743.5372.983138
Westerkwartier28.34225.40190%4.7923.5414.98912.0792.941173
Westerwolde12.07110.26885%1.1078491.8126.4981.803160
Provincie Groningen296.186190.15564%57.32428.65334.88169.045106.031155

Eengezinswoningen per bouwperiode (1 januari 2026)

GemeenteGebouwd voor 19451945 tot 19751975 tot 19951995 en laterEengezins totaal
Groningen10.39610.97613.12414.13048.626
Het Hogeland6.7535.3974.6273.96720.744
Eemsdelta4.9984.9974.3824.87519.252
Midden-Groningen5.9076.9184.9624.92622.713
Oldambt4.7124.6623.4112.92215.707
Pekela1.3051.7731.2958065.179
Stadskanaal3.1254.2812.7551.76911.930
Veendam2.5083.7262.4111.69010.335
Westerkwartier5.1567.4236.2166.60625.401
Westerwolde3.3793.2842.1051.50010.268
Provincie Groningen48.23953.43745.28843.191190.155

Wat de cijfers zeggen

Het grote verschil zit tussen de stad en de rest. In de gemeente Groningen is slechts 39 procent van de 125.821 woningen een eengezinswoning, omdat er 77.195 meergezinswoningen staan, voor een groot deel studio's en appartementen. In het Westerkwartier is dat aandeel 90 procent, in Het Hogeland 89 procent en in Pekela 88 procent.

Het type verschilt ook. In de gemeente Groningen is de tussenwoning veruit de grootste groep eengezinswoningen (26.495 van de 48.626). In het Westerkwartier is bijna de helft van de eengezinswoningen vrijstaand (12.079 van de 25.401), in Het Hogeland (9.519 van de 20.744) ook.

Dat heeft gevolgen voor een dakkapel: bij een tussenwoning grenst het dakvlak aan dat van de buren, bij een vrijstaande woning staan alle vier de dakvlakken vrij.

Wat de bouwperiode toevoegt

De tweede tabel deelt de eengezinswoningen in vier bouwperiodes in. Voor 1945 gebouwde woningen hebben vaak een steiler dak met een zolder waar je net kunt staan, de naoorlogse en jaren-zeventigwoningen hebben vaker een lager dak en een onverwarmde zolder.

Die verschillen bepalen of een dakkapel veel of weinig oplevert. Meer daarover lees je bij de jaren-dertigwoning en de jaren-zestigwoning.

Tussen 1945 en 1975 zijn de meeste eengezinswoningen gebouwd in de gemeente Groningen (10.976), gevolgd door het Westerkwartier (7.423) en Midden-Groningen (6.918). Relatief is het aandeel van voor 1945 het grootst in Het Hogeland (6.753 van de 20.744) en in Westerwolde (3.379 van de 10.268): in beide een derde.

Wat de cijfers niet zeggen

De BAG kent het woningtype, niet de vorm van het dak. Een eengezinswoning kan een plat dak hebben, waar een dakkapel geen zin heeft, en een bovenwoning in een meergezinswoning kan juist een dakkapel krijgen als de vereniging van eigenaren akkoord is.

Lees de aantallen dus als bovengrens van het aantal huizen met een kap, niet als een telling van mogelijke dakkapellen. Lees ook dakkapel bij een bovenwoning.

Methode en bronnen

Bron: CBS StatLine, tabel 85035NED, Woningvoorraad; woningtype op 1 januari, regio (BAG), cijfers van 1 januari 2026, gewijzigd op 23 april 2026 en definitief. De bouwperiodes komen uit tabel 82550NED, Voorraad woningen; gemiddeld oppervlak; woningtype, bouwjaarklasse, regio, voor eengezinswoningen op 1 januari 2026. Beide zijn opgehaald op 16 oktober 2026.

Tot de voorraad rekent het CBS alle verblijfsobjecten met een woonfunctie die op de peildatum in gebruik, buiten gebruik of in verbouwing zijn. Eengezinswoningen zijn tussenwoningen, hoekwoningen, twee-onder-een-kapwoningen en vrijstaande woningen; een klein aantal heeft een onbekend type en telt wel mee in het totaal.

De bouwperiodes zijn samengevoegd van de klassen van het CBS: voor 1945 is de som van 1000 tot 1850, 1850 tot 1905, 1905 tot 1925 en 1925 tot 1945; 1995 en later is de som van 1995 tot 2005, 2005 tot 2015, 2015 tot 2025 en vanaf 2025. De groep Onbekend zit niet in de bouwperiodes. Het gemiddelde oppervlak is de gemiddelde oppervlakte in vierkante meters zoals het CBS die publiceert.

De gemeenten zijn die van 1 januari 2026. Haren en Ten Boer horen sinds 2019 bij de gemeente Groningen; de tabel kent ze dus niet apart. De kolom met plaatsen in het open databestand is een hulpmiddel en komt niet van het CBS.

Citeren en hergebruiken

Bron: Woningtypewijzer Groningen, Dakkapellen Groningen, https://dakkapellengroningen.nl/woningtypewijzer-groningen/ (cijfers CBS, 1 januari 2026). Vrij te gebruiken met bronvermelding en werkende link.

Open data: woningtypewijzer.json (CC BY 4.0).

Duidelijk antwoord

Veelgestelde vragen

De vragen die het vaakst gesteld worden, kort en eerlijk beantwoord.

Hoeveel woningen staan er in de provincie Groningen?

Op 1 januari 2026 waren het er 296.186, volgens het CBS (BAG). Daarvan zijn 190.155 eengezinswoningen en 106.031 meergezinswoningen.

Welk woningtype komt het meest voor in Groningen?

Onder de eengezinswoningen is dat de vrijstaande woning, met 69.045 woningen, gevolgd door de tussenwoning met 57.324. Er staan ook 106.031 meergezinswoningen, vooral in de stad.

Betekent een eengezinswoning dat er een dakkapel op past?

Niet automatisch. Het woningtype zegt niets over de dakvorm. Of een dakkapel past, hangt af van de dakhelling, de constructie en de regels; lees de regels uitgelegd.

Mag ik de tabel overnemen?

Ja, met bronvermelding en een werkende link naar deze pagina. De gegevens staan ook als open JSON, onder CC BY 4.0.

Hoe actueel zijn de cijfers?

De peildatum is 1 januari 2026. Het CBS publiceert elk jaar een nieuwe stand, ongeveer vier maanden na de peildatum.

Verder lezen

Meer over dakkapellen in Groningen

Klaar voor een dakkapel?

Stel je offerte samen in een minuut. Klusknop zoekt een vakbedrijf uit Groningen voor je klus. Aanvragen kost je niets.

Stel je offerte samen Bekijk de kosten
Aanvraag doen